Studentu darbs kā overdrafts studijām? | Kimbi.lv


Studijas

Foto: Pixabay.com / Wokandapix

Studiju laiks ir viens no skaistākajiem dzīvē, taču nebūt ne lētākais. Līdztekus ikdienas izdevumiem bieži vien gribas atlicināt arī nedaudz līdzekļu izklaidēm. Šādos gadījumos var palīdzēt, piemēram, studiju apvienošana ar darbu – savdabīgs overdrafts Taviem tēriņiem. Mēs, Kimbi.lv, esam apkopojuši 5 padomus, kas palīdzēs Tev veiksmīgi uzsākt darba gaitas, studējot!

1. Meklē darbu savā nozarē

Darbs studiju laikā nav nekas neparasts. Piemēram, Amerikas Savienotajās Valstīs mācības un darbu apvieno pat 14 miljoni jauniešu. Tomēr nav nekā briesmīgāka par nemīlamu darbu, kas atņem Tev enerģiju un atrauj no studijām, kuras nākotnē varētu Tev nest labāku (un labāk apmaksātu) darbu. Lai izvairītos no šī slazda:

  • pievērs papildu uzmanību vakancēm savā vai pietuvinātā nozarē. Arī tad, ja šķiet, ka pagaidām pietrūkst vēlamās kvalifikācijas, CV vari norādīt, ka pašreiz pilnveido izglītību tieši šajā jomā;
  • nesāc ar augstiem plauktiem – izvēlies vēlamo nozari un tās ietvaros meklē, piemēram, asistenta darbu. Tas būs atbilstošāks Tavam studenta statusam, kā arī elastīgāks, lai Tu varētu turpināt mācīties;
  • kļūsti par pašnodarbināto – dažādi ar konkrēto nozari saistīti ārštata darbi (piemēram, tulkošana, teksta ievade, programmēšana u.t.t) pieļauj brīvāku darba grafiku. Taču atceries, ka Tev būs nepieciešama arī lielāka disciplīna, lai nenovirzītos no iecerētā kursa;
  • paliec strādāt pēc prakses – prakse ir lieliska iespēja pierādīt sevi nozares speciālistiem un turpināt strādāt uzņēmumā arī pēc noteiktā laika beigām. Noteikti izmanto šo iespēju!

Atceries! Pirms uzsākt darba attiecības, noskaidro, vai Tavs priekšnieks ir atvērts kompromisiem un piedāvā elastīgu grafiku. Vajadzības gadījumā neaizmirsti informēt par jauno darbu arī pasniedzējus. Laba komunikācija šajā gadījumā ir veiksmes atslēga!

Darbs savā nozarē

Foto: Pixabay.com / Rawpixel

2. Atrodi, kur slēpjas Tavs laika overdrafts

Tavā dienā ir 24 stundas. Arī Baraka Obamas, Elona Maska vai Bejonsī dienā ir 24 stundas. Tavi panākumi ir atkarīgi no tā, kā Tu šīs stundas izmantosi. Laika ietaupījums ir pats svarīgākais komponents veiksmīgai studiju un darba apvienošanai. Lai efektīvi plānotu savu laiku:

Nesmādē palīgrīkus

Arī brīžos, kad šķiet, Tu visu atcerēsies, ir liela iespējamība, ka, domājot par darbu, piemirsīsi aiziet uz kādu lekciju vai nodot kādu mājas darbu. Ja neesi klasiskā papīra plānotāja cienītājs, lejupielādē viedtālrunī, piemēram, Google kalendāru, lai lekciju saraksts vienmēr būtu pa rokai.

Izravē laika zagļus

Ir izpētīts, ka vairāku darbu darīšana reizē, samazina produktivitāti.

Uzbāzīgie sociālo tīklu paziņojumi, kas ir pa brīdim uzmirdz viedtālruņa ekrānā, vecā, labā prokrastinācija, brīžos, kad jāpilda mājas darbi (nē, sesija nav īstais laiks, lai veiktu pavasara ģenerāltīrīšanu) un citi šķietami „obligāti” darbi var novērst Tavu uzmanību no galvenā.

Izveido laika dienasgrāmatu – nedēļu pieraksti kādā kladē savas ikdienas darbības un tām veltīto laiku. Apzinot lielākos produktivitātes „klupšanas akmeņus”, varēsi tos pamazām izmest no sava prioritāšu saraksta.

Izmanto minūtes ceļā

Foto: Pixabay.com / Rawpixel

Izmanto minūtes ceļā no skolas uz darbu un otrādi

Ja Tava darba vieta, mājas un skola neatrodas tuvu cita pie citas, izmanto ceļā pavadīto laiku lietderīgi – lai mācītos, norunātu nepieciešamās tikšanās un paveiktu citas svarīgas lietas.

3. Apsver darba iespējas savā mācību iestādē

Meklējot veidus kā piepelnīties, apvaicājies, vai Tavai augstskolai nav vajadzīgi darbinieki. Iespējams, vari rast darbu skolas bibliotēkā vai piestrādāt par administratoru. Ja Tev ir teicamas sekmes un Tu vēlies veidot akadēmisko karjeru, varbūt vari sākt darboties pētniecībā?

Darbs augstskolā palīdzēs Tev būt fiziski tuvāk lekciju telpām, kā arī nezaudēt emocionālo saikni ar studentu vidi, vienlaikus palielinot savus ienākumus.

4. Atceries savu „kāpēc”

Dažkārt dzīve var šķist negodīga – kamēr citi piektdienas vakaru pavada kādā klubā, jautrā kompānijā, Tu raksti mājas darbu, jo nedēļas nogalē iekritusi maiņa darbā.

Gadījumos, kad pārņem grūtsirdība, ir svarīgi atcerēties savu „kāpēc” – iemeslu, kādēļ izvēlējies strādāt. Varbūt Tu gribi justies neatkarīgs no vecākiem, varbūt iekrāt naudu divu nedēļu pārgājienam pa Islandi, varbūt nostiprināt savu nākotnes karjeru? Atgādini sev šo iemeslu, cik bieži vien nepieciešams!

Foto: Pixabay.com / asmuSe

5. Kļūsti par uzņēmēju pats

Ja esi domājis par savu biznesu, studiju gadi (īpaši pēdējos kursos) tam ir piemērots laiks – netrūkst nedz enerģijas, nedz noderīgā jaunības maksimālisma. Mazais bizness palīdzēs nedaudz nopelnīt, attīstīt lērumu dažādu prasmju, kā arī garantēs pretimnākošu priekšnieku – Tevi pašu!

Tiesa, iesākumā var nākties projektā ielikt daudz naudas, gandrīz neko nesaņemot pretī. Ja visi brīvie līdzekļi (stipendija, alga, vecāku dotā nauda u.t.t.) ir ieguldīti spožajos nākotnes plānos, bet šodien ir saplīsis velosipēds vai no dzīves atvadījies dators, palīdzēt varēs, piemēram, Kimbi.lv kredītlīnija jeb overdrafts.

Šis finanšu pakalpojums Tev nodrošinās drošības spilvenu, gan situācijās, kad līdz algai pietrūkst nedaudz naudas pārtikai (un negribas prasīt vecākiem), gan gadījumos, ja radušies pēkšņi, neatliekami izdevumi. Taču atceries – vienmēr aizņemies atbildīgi, izvērtējos savas iespējas atmaksāt!

Pirmā darba vieta kā Tavu studiju overdrafts ir lieliska iespēja uzkrāt pieredzi un uzaudzēt „biezāku ādu” dzīvei aiz skolas sienām. Vai pazīsti kādu, kuram noderētu neliels, pozitīvs grūdiens darba gaitu uzsākšanai? Dalies ar šo rakstu sociālajos tīklos un vairo iedvesmu!

 

17.05.2018